Koty to zwierzęta futerkowe. Niektóre trochę mniej, niektóre trochę bardziej. Są też koty, które w ogóle futra nie mają, ale to rzadkość. Najczęściej będziemy mieli do czynienia z futrzakiem, o którego futro trzeba będzie odpowiednio zadbać. Im dłuższe włosy kota, tym częściej trzeba je czesać i układać, by nie robiły się w nich kołtuny i by futro było równocześnie bardzo ładne oraz zdrowe.

Szczotkowanie kota zmniejszy też ilość kłaczków, które będą dostawały się do kociego żołądka lub na wszystkie sprzęty domowe. Szczotkowanie zazwyczaj nie jest niestety zbyt prostym zadaniem. Konieczne jest stosowanie odpowiednich grzebieni i szczotek, a najlepiej jest sięgnąć po furminator.

Czesanie kotów

Wyczesywanie to w zasadzie najważniejszy zabieg higieniczny, jakiemu można poddać kota. Warto jest przykładać się do tej czynności, ponieważ ma ona wpływ nie tylko na estetykę sierści kota, ale po prostu na jego zdrowie. U kotów długowłosych, ale też u kotów z krótszym włosiem, źle zadbane futro jest podatne na kołtunienie oraz filcowanie. Z czasem zaczyna wyglądać dużo gorzej i rośnie ryzyko rozwijania się problemów dermatologicznych u kotów. Tylko regularne szczotkowanie jest w stanie utrzymać właściwą gęstość futra i jego dobry układ, a co za tym idzie, jego zdrowie.

Koty nie są oczywiście całkowicie zależne od człowieka pod względem dbania o futro. Z wyjątkiem kotów długowłosych wszystkie są w stanie poradzić sobie samodzielnie, co nie oznacza, że powinniśmy im na to pozwalać. Kocia higiena prowadzi bowiem do połykania dużej ilości włosów, co nie jest specjalnie zdrowe dla kota, a może nawet doprowadzić do bardzo poważnych problemów zdrowotnych zwierzęcia. W normalnych warunkach kot radzi sobie całkiem nieźle z usuwaniem kulek futra z układu pokarmowego, ale kiedy włosów jest wyjątkowo duo, może się wytworzyć zator. W najgorszym przypadku zablokuje on drożność układu pokarmowego. Zdarzają się zgodny spowodowane tym faktem.

Pielęgnacja kociej sierści

Pomoc w postaci furminatora

Furminator to specjalne, dość niepozorne narzędzie do dbania o kocie futro. Na pierwszy rzut oka furminator można pomylić z maszynką do włosów, ale ego zadaniem zdecydowanie nie jest cięcie włosów. W miejscu ostrzy znajdują się po prostu zęby grzebienia. Są one dość sztywne i ostre, ale zostały wyprofilowane w taki sposób, by skutecznie zbierać włosy bez uszkadzania skóry. Furminator trzeba zawsze dobierać odnośnie długości sierści kota, ponieważ powinien on skutecznie zbierać wszystkie włosy i docierać do podszerstku, ale nie powinien drapać skóry kota.

Dlaczego warto mieć furminator?

Furminator jest bardzo wygodny w użyciu i jego wielką zaletą jest szybkość wykonywanych czynności. Posiada dobrze dopasowaną, ogumowaną rączkę, dzięki której bez najmniejszych problemów można manewrować po futrze kota. Szacuje się, że furminator jest w stanie zbierać nawet 90% całej sierści wypadającej kotu, co oznacza 90% mniej sierści walającej się po domu i 90% mniej włosów w żołądku kota. Dobrze wymasowana skóra kota jest też zdrowsza i produkuje ładniejszą sierść.