Dieta to podstawowa kwestia, jeśli chodzi o zapewnianie kotu zdrowia i dobrego samopoczucia. Oczywistym jest, że kot niedożywiony nie będzie się dobrze czuł i szybko rozwiną się u niego problemy zdrowotne. Co jednak należy zrobić, by zapewnić kotu odpowiednie warunki do rozwoju? W jaki sposób wybrać właściwe karmy?

Karmy suche czy mokre?

Zazwyczaj najważniejszy dylemat, przed jakim stają właściciele mruczących czworonogów, to wybór pomiędzy karmami suchymi i karmami mokrymi, czyli tak zwanymi karmami z puszki. Czasami można spotkać się z twierdzeniami, że puszka jest konieczna, ponieważ tylko w ten sposób można kotu zapewnić pełnowartościową dietę. Nie jest to jednak prawdą. W rzeczywistości nie ma żadnych powodów, by sądzić, że suchy pokarm w jakimkolwiek stopniu ustępuje pokarmowi mokremu. Jeśli ktoś nie czuje się komfortowo ograniczając dietę swojemu zwierzakowi tylko do suchej karmy, może tutaj iść na kompromis.

Polega ona na tym, że kot dostaje 1-2 posiłki dziennie oparte o jedzenie z puszki, a przez cały dzień ma także dostęp do wyłożonej w misce karmy suchej. Karma mokra szybko się psuje, więc jej nie można pozostawiać na dłuższy czas. Kot musi mieć ustalone godziny jedzenia. Niektóre koty lubią urozmaiconą dietę i dla tych zwierzaków będzie to na pewno bardzo dobra opcja.

Istnieją koty, które bardzo rzadko korzystają z miski z wodą. Ogólnie rzecz biorąc, koty rzadko piją wodę w jej czystej postaci. Zazwyczaj większość potrzeb realizują przez jedzenie mokrego pokarmu i jeśli nasz kot nie za bardzo lubi miskę z wodą, znacznie lepszym pomysłem będzie sprezentowanie mu mokrej karmy, która uzupełni jego braki wody. Niezależnie od nastawienia kota do karmy, miska z wodą musi oczywiście zawsze być dostępna.

Sucha karma dla kota

Wiek kota a karma

Najważniejszym czynnikiem w doborze karmy dla kota jest zawsze wiek zwierzęcia. Koty nie mające jeszcze jednego roku powinny korzystać z tak zwanych karm dla juniora. Jest w nich więcej witamin i minerałów, a kaloryczność takich karm jest stosunkowo wysoka. Są to karmy nastawione na szybki wzrost kota i jego energiczny rozwój.

Koty dorosłe powinny z kolei korzystać z karm oferujących mniejszą ilość energii, ale sporo białka. Najlepiej białka lekkostrawnego. U dorosłych kotów mogą pojawiać się też różne schorzenia, więc dobrym pomysłem może być karma odpowiadająca na konkretne problemy zdrowotne zwierzęcia.

Etykieta prawdę powie

Wybieranie karmy należy prowadzić nie po nazwie czy wyglądzie opakowania, a nawet nie po producencie, ale przede wszystkim w oparciu o to, co realnie się w niej znajduje. Innymi słowy, trzeba czytać etykietę. To z niej dowiemy się, co dokładnie jest w środku. A polować trzeba głównie na białka zwierzęce, ponieważ to one są zdecydowanie najważniejsze w diecie kota. Do tego dochodzi jeszcze tłuszcz, w tym zwłaszcza tłuszcze z grup omega3 i omega6, jak również witaminy i minerały. Bardzo ważne jest, by jedzenie dla kota było przygotowywane z dobrych produktów, a nie było tylko zmielonymi odrzutami czy produktami zbożowymi, których kot nie umie potem strawić.