Jedzenie domowe czy karma ze sklepu?

W kwestii żywienia kotów istnieją dwie podstawowe, przeciwne sobie szkoły działania. Pierwsza z nich podkreśla znaczenie dobrze dobranych produktów gotowych do kupienia w szanujących się sklepach zoologicznych. Druga szkoła odrzuca takie jedzenie na rzecz posiłków przygotowywanych w domu ze świeżych składników.

Który sposób żywienia jest lepszy? W jaki sposób łatwiej zadbać o dostarczenie kotu wszystkich składników odżywczych, które powinien zjadać w posiłku każdego dnia?

Jak żywić kota?

Kocie potrzeby żywieniowe to dobry punkt wyjścia dla dyskusji o najlepszych karmach dla zwierząt czworonożnych. Koty to drapieżniki i to drapieżniki bardzo wyspecjalizowane, w których naturalnej diecie znajduje się dużo białka i tłuszczu zwierzęcego. Z kolei zapotrzebowanie na produkty roślinne jest znikome, a według wielu weterynarzy, praktycznie nieistniejące. Koty żyjące na wolności jedzą głównie różne gryzonie, ptaki i jaja zwierząt wykradzione z ich gniazd. Jedynym realnym źródłem składników roślinnych jest treść pokarmowa znajdująca się w żołądkach pożeranych zwierząt. Naukowcy uważają, że starcza to do zaspokojenia potrzeb kota pod względem minerałów. W związku z tym koty nie potrzebują do szczęścia kukurydzy czy minerałów. Znacznie ważniejsze jest dla nich białko, tauryna, witamina A i inne składniki charakterystyczne dla pokarmów mięsnych.

Karmy gotowe kontra karmy gotowane

Każdy kot jest inny i warto jest na problem patrzeć w sposób zindywidualizowany. Niezależnie od tego, czy postawimy na karmy gotowe, czy wybierzemy pokarmy przygotowywane samodzielnie, albo jeśli pójdziemy w kierunku którejś z nowoczesnych mód, nasze możliwości obejmą wiele opcji, dzięki czemu praktycznie zawsze będzie można dobrze zbilansować kocią dietę.

zdrowe posiłki dla kota

W praktyce zdecydowanie ważniejsze od rodzaju jedzenia jest to, by było odpowiedniej jakości i by jego ilość była dopasowana do takich czynników, jak na przykład wiek, waga oraz tryb życia kota.

Czy domowe jedzenie może być zdrowe?

Jednym z podstawowych problemów z domowymi dietami jest to, co właściwie definiujemy jako „domowe jedzenie”. Jeśli nasz plan polega po prostu na tym, by karmić kota resztkami z naszego stołu, na pewno nie będzie to dobry pomysł. Zapotrzebowanie na składniki pokarmowe kota jest wyraźnie inne niż zapotrzebowanie na składniki pokarmowe człowieka. Potrzebuje on znacznie więcej białka i tłuszczu, a dużo mniej błonnika oraz węglowodanów.

Prawdziwe domowe jedzenie dla kota to posiłki przygotowywane w domu, ale z produktów specjalnie przygotowanych do podawania kotu. Jest to zazwyczaj dość duże wyzwanie dla właściciela, ponieważ taka dieta musi być dobrze zbilansowana, co wcale nie musi być proste. Dlatego zaleca się stosowanie różnego rodzaju technik przyrządzania posiłków, które przewidują stałe proporcje surowców. W ten sposób ma się pewność, że wybrało się odpowiednie rzeczy. W przypadku karm gotowych nie trzeba się o takie rzeczy martwić tym bardziej, że w tego typu produktach obecna jest zawsze suplementacja uzupełniająca wszelkie potencjalne braki.