Karmy dla kotów najmłodszych

Młode koty wcale nie są mniejszymi odpowiednikami kotów dużych. Są to niemalże zupełnie inne zwierzęta i chociaż oczywiście tak daleko idące stwierdzenie jest pewną przesadą, nie da się ukryć, że w przypadku młodych kotów mamy do czynienia z innymi organizmami i z innymi potrzebami żywieniowymi.

Kocięta rozwijają się bardzo intensywnie, mają nietypowe zapotrzebowanie na składniki odżywcze i wykorzystują pokarm w sposób po prostu momentalny, dlatego należy podawać właściwe karmy dla małych kotów. Wystarczy powiedzieć, że tempo przyrostu organizmu kociaka jest aż 15 razy szybsze od tempa wzrostu ludzkiego niemowlęcia. Są to liczby oszałamiające, więc trzeba na nie odpowiedzieć właściwą dietą.

Różnica pomiędzy karmami dla juniorów i kotów dorosłych

Powinno być oczywiste, że różnica pomiędzy karmami dla kotów dorosłych i młodych jest znacznie poważniejsza niż tylko inne opakowanie. Wymagania kotów w rożnym wieku są bardzo zróżnicowane i karma musi po prostu na ten fakt właściwie odpowiadać. Najważniejsze różnice polegają na zwiększonym zapotrzebowaniu na białka i tłuszcze. W diecie najmniejszych kotów powinno być znacznie więcej białka, czyli budulca dla organizmu, jak również tłuszczu, czyli podstawowej substancji zapewniającej kotu energię do działania. Jeśli będzie za mało białek, organizm nie będzie w stanie rozwijać się w odpowiednim tempie.

Jeśli z kolei będzie za mało tłuszczu, nie będzie miał on energii do działania. Trzeba jednak uważać, ponieważ z wiekiem szybko spada zapotrzebowanie zwłaszcza na tłuszcz, więc jeśli starszy kot będzie dostawał karmę dla juniora, skończy się to niekontrolowanym wzrostem jego masy ciała. Co więcej, w karmie kotów młodych jest też znacznie szersza gama minerałów i witam. Dawki są również znacznie większe. Rozwijający się organizm ma spore zapotrzebowanie na takie składniki, a w organizmie kota dorosłego SA one z grubsza bezużyteczne.

Dieta dla kociąt

Inne porcjowanie

Bardzo istotne jest także to, by młode koty dostawały wiele małych porcji zamiast kilku porcji dużych, jak to jest w przypadku kotów starszych. Spowodowane jest to ich szybką przemianą materii i niewielką zdolnością do magazynowania energii oraz innych składników odżywczych. Małe koty powinny jeść nawet do 6 razy dziennie, a te najbardziej aktywne powinny dostawać więcej posiłków. Konieczne jest oczywiście podawanie odpowiednio małych porcji, by kot się nie napychał.

Jak długo podawać karmę dla juniora?

Karma dla juniora to pokarm, jaki należy zacząć podawać od drugiego miesiąca życia i traktować jako podstawową karmę do momentu uzyskania dorosłości przez kota. Ten moment zależy od rasy, ale najczęściej następuje on 12 miesięcy po urodzeniu.

Nie tylko karma dla juniora

Ważne jest, by kot nie przyzwyczaił się za bardzo do karmy dla juniora. Jeśli tak się stanie, odmówi jedzenia innych rzeczy, gdy będzie starszy, co będzie skutkować dużym ryzykiem problemów wątroby. Dlatego od 6 miesiąca życia kot powinien przyjmować także inne pokarmy, które będą dla niego urozmaiceniem podstawowej diety opartej o karmę dla juniora.