W przypadku zwierząt domowych jednym ze zdecydowanie najsilniejszych czynników oddziałujących na ich zdrowie jest właściwie przygotowana dieta, czyli odpowiednio skomponowane posiłki. Poprzez dobrze zbilansowaną dietę możliwe jest uzyskanie znakomitych rezultatów, takich jak spowolnienie chorób dotykających domowych pupili oraz znaczną poprawę ich jakości życia.

Szczególne znacznie dobra dieta ma przy problemach z wątrobą, które również dotykają naszych zwierzaków. Wszystkim kotom, które uskarżają się na problemy z wątrobą, zaleca się karmy typu hepatic, czyli karmy nie obciążające zanadto wątroby.

Podatność kotów na choroby wątroby

Choroby wątroby to częste przypadłości u kotów głównie dlatego, że koty mają bardzo specyficzną dietę i do tej diety przystosowana jest też ich fizjologia. W diecie kota jest bardzo dużo białka, a przetwarzanie białek wymaga od wątroby wyjątkowo wytężonej pracy. Dodatkowo koty mają problem z magazynowaniem energii i kiedy nie odżywiają się regularnie, zapasy energii są gromadzone w postaci tkanki tłuszczowej, która osadza się na wątrobie efektywnie ograniczając jej możliwości. Skutkuje to degeneracją komórek wątrobowych.

Kocia wątroba jest bardzo delikatna i często pada ofiarą powikłań spowodowanych zupełnie innymi schorzeniami. Związane to może być z utratą apetytu z zupełnie błahego powodu, która potrwa nie dłużej niż 2-3 doby. Jest to wystarczający czas do tego, by w kociej wątrobie doszło do nieodwracalnych zmian. Wątroba kotów jest też bardzo delikatna, kiedy wchodzi w kontakt z różnymi chemikaliami. Detergenty, pestycydy, leki, a nawet preparaty do zwalczania owadów w domu mogą prowadzić do poważnych uszkodzeń tego organu. Wczesnymi objawami takich problemów są utrata apetytu i wagi. Kiedy dojdzie do tego osłabienie, żółtaczka, biegunki i zaparcia oraz senność połączona z dużym pragnieniem można spekulować, że doszło do zapalenia wątroby.

Choroba wątroby u kota

Karmienie kota z chorą wątrobą

W przypadku chorych kotów najważniejsze jest to, by podawana dieta nie powodowała pogorszenia się sytuacji. Pożywienie dla kota musi być lekkostrawne i dodatkowo powinno zawierać antyutleniacze, które odciążają wątrobę. Pokarm w tym czasie powinien mieć też stosunkowo wysoką wartość energetyczną. Trzeba też pamiętać, że koty z chorą wątrobą nie mają apetytu, przez co konieczne jest zapewnienie im pokarmu, który będzie je wyjątkowo mocno przyciągał zapachem i smakiem.

Dieta kota z chorą wątroba musi składać się z wielu mniejszych posiłków. Zminimalizuje to obciążenie układu pokarmowego.

Karmy hepatic

Karma weterynaryjna typu hepatic to właśnie karma przystosowana do potrzeb kota z problemami wątroby. Nie może ona zastępować leczenia. Jest to raczej jego uzupełnienie. Wyróżnia się przede wszystkim recepturą, w której znajduje się mniej białka i więcej tłuszczu oraz witaminy A i E, których zazwyczaj nie ma za dużo w karmach. Bardzo mało jest w niej z kolei miedzi. Część białek zwierzęcych podawanych w karmach hepatic zastępowana jest przez białka pochodzenia roślinnego.