Obroża odblaskowa dla mruczącego domownika

Koty wcale nie są stworzeniami nocnymi, chociaż wiele osób cały czas jeszcze ma takie przekonanie. Związane jest ono z faktem, że koty lubią urzędować w nocy i jest to ogólnie dla nich dobry czas do polowania. Wiele kotów właśnie na noc postanawia wybierać się na spacery. Nie jest to najbezpieczniejszy dla kota czas, więc warto jest zadbać o jego bezpieczeństwo.

Skutecznym sposobem na poprawę bezpieczeństwa kota w godzinach nocnych jest obroża odblaskowa, dzięki której kota będzie lepiej widać, a do tego będzie można za nią włożyć jakieś informacje o właścicielu, na przykład numer telefonu.

Do czego przyda się obroża odblaskowa?

Koty są zwierzętami bardzo dobrze przygotowanymi do działania w nocy. Ich oczy posiadają błonkę, która skupia i odbija promienie słoneczne świecące w nocy od księżyca oraz światło gwiazd, co zapewnia kotu swoisty noktowizor. Sprawia to też, że kocie oczy świecą się w nocy w charakterystyczny sposób. Jest to jednak świecenie dość słabe i w dodatku kierunkowe, przez co opieranie bezpieczeństwa kota tylko na takim sposobie komunikowania jego obecności jest raczej naiwne. Kot będzie dobrze widoczny na drodze dopiero wtedy, kiedy wokół jego szyi będzie prawdziwa obroża odblaskowa.

Dobór obroży dla kota

Dobór obroży dla psa to zazwyczaj kwestia przede wszystkim estetyczna, bo czego by się nie wybrało, będzie to lepiej lub gorzej działało. W przypadku kotów sprawa jest trudniejsza, ponieważ ich sposób poruszania się w terenie jest inny. Musimy mieć pewność, że jeśli kot zaczepi się za obrożę w krzakach, nie będzie to dla niego więzienie, a jeśli obroża się na czymś złapie, na przykład na siatce płotu w czasie jego przeskakiwania, nie doprowadzi to do uduszenia się kota. Producenci oferują kilka rozwiązań tego problemu.

Obroża dla kota czerwona

Dobre są gumki, które pozwalają obroży spaść z kociej głowy przy zastosowaniu bardzo dużej siły. Jeszcze lepszą opcją są specjalne zatrzaski bezpieczeństwa. One po prostu rozpinają obroże w sytuacji, kiedy działa na nie siła mogąca być dla kota niebezpieczna. Lepiej jest stracić czasami obrożę niż nie dającego się zastąpić kota. Warto pamiętać, by niezależnie od typu obroży, dało się na niej zapisać też numer telefonu właściciela.

Lampki

Modnym dodatkiem do kocich obroży stają spopularyzowane wśród psów lampki LEDowe. Trzeba się jednak dobrze zastanowić, czy na pewno takie rozwiązanie to dobry pomysł. Koty są wrażliwe na światło mrugające im obok głowy. Może ono nawet koty oślepiać w czasie ciemnej nocy. Jest to poważny problem, nawet jeśli pominiemy kwestie zaczepiania się takich lampek o różne rzeczy, wiec zdecydowanie najlepszą opcją jest rezygnacja z wszelkiego rodzaju zawieszek pojawiających się na obroży kota.

Obroża dla kota domowego

Na pewno obroża odblaskowa najważniejsza jest dla kota, który będzie regularnie przemierzał miasto po nocy, ale koty typowo domowe też powinny je nosić. Taki kot zawsze może się wymknąć i znaleźć poza domem, a kiedy tak się stanie, dużo trudniej będzie mu wrócić do domu niż kotu, który regularnie znajduje się poza domem.